Dodruk pieniędzy w USA rozpoczęty

W ostatnich czterech tygodniach amerykański bank centralny — Rezerwa Federalna (FED) — w popłochu dodrukował 180 miliardów nowych dolarów, aby uzupełnić zasoby i rozwiązać problemy płynnościowe banków. Dla przypomnienia po kryzysie  2008 roku, FED drukował 50-80 miliardów dolarów miesięcznie, aby ratować system finansowy. Prezydent Trump cały czas twierdzi, że w USA mają najlepiej rozwijającą się gospodarkę w historii… To dlaczego wrześniowo-październikowy dodruk jest trzykrotnie szybszy niż w czasie ogromnego kryzysu?

Na niedawnej konferencji z udziałem Jeroma Powell’a — szefa FED — dowiedzieliśmy się, że ten duży dodruk pieniędzy to nie jest nowe, kolejne Quantitative Easing (QE), czyli luzowanie ilościowe lub potocznie dodruk pieniądza. Jak może nie być skoro nim jest? Już w lutym pisałem o tym, że Quanitative Tigetning (QT) zakończy się jeszcze w 2019 roku oraz o tym, że stopy procentowe będą podniesione maksymalnie do 2,5%. Tak tez się stało, stopy obniżono w tym roku już dwukrotnie, zakończono QT (czyli kasowanie pieniędzy) i na nowo wszczęto dodruk. Amerykańskie rynki finansowe nie są najwyraźniej w stanie unieść brzemienia prawdziwej prozy życia 😉

Ale o co tak na prawdę chodzi? FED niedawno obniżył stopy procentowe, czyli odsetki od najkrótszych pożyczek lub krótkich obligacji do 1,75–2,0%. W połowie września stopy procentowe wystrzeliły jednak  na krótko do około 10%. Banki nie chciały lub po prostu nie miały pieniędzy, żeby sobie je pożyczać. Dlatego oferowane było aż 10% odsetek za pożyczenie pieniędzy. Do akcji musiał wkroczyć FED. Wpompował do systemu świeżutkie dolary i stopy procentowe wróciły do wymaganego przez FED przedziału. Jednocześnie ogłoszono wznowienie dodruku w wysokości 60 miliardów dolarów miesięcznie do połowy 2020 roku (czyli łącznie około 0,5 biliona dolarów).

Ostry wzrost oprocentowania w połowie września (obrazek poniżej).

(źródło: zerohedge.com)

Oczywiście FED nie rozdaje pieniędzy, tylko kupuje za nie amerykańskie obligacje rządowe od banków. Dlatego aktywa na bilansie FEDu rosną. Całkowite aktywa FEDu zaczęły szybko rosnąć docierając do 4 bilionów dolarów (obrazek poniżej).(źródło: FRED)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.