Analitycy techniczni patrzą na giełdę pod kątem charakterystycznych zachowań kursu, trendów, czy wzorców. David z kanału YouTube pt. “The Money GPS” przekonuje, że czeka nas ostra jazda w dół na akcjach w USA, gdy popatrzymy na dotychczasowe zachowanie cen obligacji i akcji w przeszłości.
W dolnej części obrazka widzimy rentowności 10-letnich obligacji USA. Wyraźnie widać, że waha się ona w rozszerzającym się opadającym kanale (zielone linie). W większości przypadków gdy rentowność obligacji “dotyka” górnej granicy kanału (górna zielona linia) odbija się od niej i wędruje w dół. W dość podobnych momentach zaczynają spadać ceny akcji, prezentowane na górnym rysunku. Ostatnie odbicie rentowności obligacji od górnej granicy miało miejsce w październiku 2018 r. W tym samym momencie ceny akcji na amerykańskiej giełdzie powędrowały na południe. Jeśli połączymy czerwoną linią ostatnie dwa minima, widzimy, że o ile dojdzie do ostrej przeceny cen akcji w USA w roku 2021-2022 indeks S&P500 “ma szansę” dojść do poziomu około 400 punktów. Oznacza to przecenę o około 85%.
Kilka scenariuszy jak taka przecena i zachowanie gospodarki USA mogłoby wyglądać opisałem we wpisie Game Over USA. Amerykański bank centralny (FED) już najprawdopodobniej wstrzymał podwyżki stóp procentowych, kończąc ich serię na poziomie 2,25-2,5%. Ponieważ średnia obniżka stóp przy poprzednich problemach gospodarczych (recesjach) wynosiła 3,75%, oznacza to, że następnym razem możemy spodziewać się obniżki z 2,25% do poziomu około -1,5%! Ujemne stopy procentowe opisywałem w artykule Ujemne stopy procentowe nadchodzą i jak wywrócą one wszystko do góry nogami. Stopy procentowe FEDu ustalają rentowność najkrótszych obligacji (w 2021-2022 roku możliwe -1,5%), natomiast rentowności obligacji o dłuższych terminach wykupu ustalane są przez rynek i są one w normalnych warunkach wyższe od tych o krótszych terminach wykupu. Z rysunku widzimy, że dla obligacji 10-letnich “spodziewamy się” około lub poniżej 1%.
Prognoza MINIMÓW na podstawie analizy technicznej rysunku na 2021-2022 jest więc:
– S&P 500 400 punktów (-85%)
– NASDAQ composite: 1500 punktów (-80%)
– DJIA: 5400 punktów (-80%)
– obligacje 1-3 miesięczne: -1,5%
– obligacje 2-letnie: 0,0%
– obligacje 10-letnie: 1,0%
– obligacje 30-letnie: 1,6%
To nie jest moja czarna wizja ani mój bazowy scenariusz. To są możliwe zakresy wynikające z analizy technicznej wykresu. A analiza techniczna nie jest nauką ścisłą i nie ma mocy przewidywania. Aczkolwiek niektóre decyzje inwestorów podejmowane są na podstawie zachowań kursu, trendów, czy wzorców obserwowanych w analizie technicznej.
Zawarte w tym wpisie informacje nie są rekomendacją w rozumieniu ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 poz. 724), lecz są informacją edukacyjną. Dobór aktywów do własnego portfela inwestycyjnego leży po stronie Czytelnika.
Od lat mówi się, że Ameryka to kolos na glinianych nogach i wielu analityków gospodarczych odlicza dni do ogromnych przecen na amerykańskiej giełdzie i tym samym ogólnoświatowy kryzys. Może to rzeczywiście nastąpi w latach 2021-2022.