Krzywa rentowności amerykańskich obligacji płaska!

Różnica pomiędzy rentownością (zyskownością) dwu, trzy i pięcioletnich obligacji amerykańskich odwróciła się!  Oznacza, to że z krótszych obligacji mamy większy zysk, niż z tych o dłuższej zapadalności. Stanem normalnym jest ten, gdy z pieniędzy pożyczonych przez nas komuś (rządowi USA) na dłuższy termin oczekujemy większych odsetek. Najbardziej obserwowana różnica pomiędzy 10 i 2-letnimi obligacjami wynosi 0,10 i jest najniższa od maja 2007 roku.

Historycznie rzecz biorąc, w większości przypadków odwrócenie krzywej rentowności obligacji przepowiadała recesję, czyli spowolnienie gospodarcze. Po około pół roku do półtora roku od wypłaszczenia  i/lub odwrócenia się krzywej rentowności następował krach na amerykańskiej giełdzie.

Dzisiejsza ogromna przecena na amerykańskich akcjach jest najprawdopodobniej spowodowana obawami inwestorów o zbliżającą się dużymi krokami recesję.  Indeks technologiczny NASDAQ composite spadł dziś o -3,80%, Dow Jones o -3,10%, a S&P500 o -3,24%. Może to być także odreagowanie po ogromnych wzrostach w kilku ostatnich dniach, gdy świat obiegły wiadomości o zawieszeniu wojny handlowej na 90 dni pomiędzy USA i Chinami oraz o prawdopodobnym zaniechaniu podwyżek stóp procentowych w USA w 2019 roku.

Wygląda na to, że powietrze z amerykańskiej bańki ucieka. Jej dopompowanie polegać będzie albo na obniżeniu stóp procentowych albo na dodruku pieniędzy.  Lub na zastosowaniu obu scenariuszy jednocześnie. Oznaczać to będzie rosnące ceny akcji i nieruchomości kosztem zniszczenia wartości dolara.

Jedna odpowiedź do “Krzywa rentowności amerykańskich obligacji płaska!”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.