Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

19 listopada 2018 r. w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Tym samym od 1 stycznia 2019 r., będziemy mieli jeszcze jedną możliwość odkładania na emeryturę, dodam, że będzie to odkładanie “ze wspomaganiem”.

Emerytura

Od każdej pensji osoby pracującej zabierana jest jej część, która trafia do ZUSu i OFE. Są to pieniądze, które niby mają być odkładane na naszą emeryturę. Dwudziestoparolatek ma ją zobaczyć za około 40 lat,  trzydziestoparolatek za 30 lat, itd. Ale czy na pewno?  W lecie Główny Urząd Stystyczny podał, że w przeciągu 30 lat liczba osób pracujących na jednego emeryta zmniejszy się z obecnych 2,2 do 0,8. Czyli jedna osoba pracująca, teoretycznie będzie odprowadzać składkę dla 1,2 emeryta. Nie okłamujmy się, ZUS nie ma najmniejszych szans się w takim kształcie utrzymać.

Dlatego Państwo “ułatwia” lub zachęca do samodzielnego odkładania na własne konto, w ramach naszej przyszłej emerytury. Takimi kontami miały być w zamyśle Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Część składek trafiających z naszej pensji do ZUSu, przekierowywana była do OFE przypisana do naszego nazwiska. Na początku część składki trafiająca do OFE była spora, później jej udział procentowy szybko się zmniejszył. W 2013 r. usłyszeliśmy od Donalda Tuska, że pieniądze na naszych kontach wcale nie są nasze, a połowa z nich została skonfiskowana… W niedługiej przyszłości OFE zostaną najprawdopodobniej zlikwidowane, gdzie 25% zgromadzonych środków trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, aby służyły rozwojowi gospodarczemu kraju (czytaj znowu zostaną ukradzione), a pozostałe 75% ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Dla przypomnienia powiem, że konta IKZE należą do nas, jak i zdeponowane na nich środki. Jeszcze…

Konta IKE i IKZE są fajnym pomysłem jeśli chodzi o samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Opisałem to w tym wpisie. Biorąc pod uwagę to co się stało z OFE i jak szybko zmienia się ostatnio prawo wraz ze zmianami politycznymi w Polsce, niczego nie możemy być pewni. Niby są to nasze konta, na które sami wpłacamy nasze pieniądze. Ale czy tak pozostanie? Czy nie zmienią się w przyszłości reguły wypłaty środków z tych kont? Czy nie zostaną rekwirowane?

O co chodzi w PPK?

Ekipa rządząca doskonale zdaje sobie sprawę, że dzisiejsza młodzież i ludzie w średnim wieku emerytury z ZUSu nie zobaczą. Dlatego aby uniknąć katastrofy humanitarnej (np. milionów bezdomnych ludzi starszych i bez grosza przy duszy), próbuje zachęcić Polaków do oszczędzania. Pracownicze plany kapitałowe mają za zadanie umożliwić jeszcze jedną ścieżkę oszczędzania, ścieżkę ze “wspomaganiem”. W założeniu mają być “mało bolesne” dla Polaków, a uczestnictwo w nich “dobrowolne”.

Przez dobrowolne uczestnictwo rozumiemy to, że automatycznie zostaniemy zapisani do PPK jeśli pracujemy na umowę o pracę i jesteśmy w wieku 19–55 lat. Będziemy mogli się wypisać, ale co cztery lata nasze “dobrowolne” zapisanie się będzie odnawiane.

Następnie od naszej pensji zabierane będzie 2% środków (dla bardzo ubogich będzie mniej) z możliwością podwyższenia naszej składki do 4%. W tym samym momencie nasz pracodawca będzie zobowiązany pokryć dodatkowe 1,5% naszej pensji z możliwością rozszerzenia tego do 4%. Łącznie daje to maksymalnie 8% naszej pensji, z czego połowę płacimy my, a drugą połowę pracodawca (stąd wspomaganie). Kolejnym wspomaganiem ma być jednorazowa składka powitalna w wysokości 250 zł od Skarbu Państwa, a także coroczny jego wkład w wysokości 240 zł.

Składki pracownika, pracodawcy i państwa będą trafiać do specjalnie utworzonych funduszy inwestycyjnych, a te z kolei będą inwestować je w różne klasy aktywów. Przede wszystkim na polskiej giełdzie. Co najmniej 40% środków inwestowana będzie w akcje spółek z WIG20 (20 największych spółek, głównie Skarbu Państwa…), maksymalnie 20% w akcje spółek z MWIG40, maksymalnie 10% w akcje spółek notowanych na GPW spoza indeksów WIG20 i MWIG40 (czyli np. SWIG80) oraz co najwyżej 20% funduszy ma być inwestowane w akcje zagraniczne.

Rząd szacuje, że 75% z 11,5 milina pracowników zapisze się do PPK. Oznacza to stopniowy wzrost strumienia finansowego na polską giełdę. Ustawa o PPK obowiązywać będzie największych pracodawców (powyżej 250 pracowników) od 1 lipca 2019 roku, średniej wielkości przedsiębiorstwa (51-250 pracowników) od 1 stycznia 2020 roku, małe przedsiębiorstwa (20-50 osób) o 1 lipca 2020 roku, a mikroprzedsiębiorstwa poniżej 20 osób od 1 stycznia 2021 roku.

Wpływ PPK i OFE na giełdę

Rząd szacuje, że coroczny dopływ kapitału na giełdę będzie wynosił ponad 20 miliardów złotych. Ponieważ fundusze obsługujące PPK będą zobowiązane alokować środki finansowe w akcjach, czy obligacjach, możliwe jest zatem, że nawet powyżej 5 miliardów złotych corocznie będą trafiać do samego WIGu20. Zwiększenie popytu spowoduje oczywiście wzrost cen akcji, na co liczą inwestorzy.

Z drugiej strony likwidacja OFE, może spowodować ogromną podaż, co z kolei wpłynie negatywnie na ceny papierów wartościowych. Na dzień dzisiejszy, jednak nic nie wiadomo na temat likwidacji OFE.

Jaka emerytura z PPK?

Ile można nazbierać na PPK? Dokładne wyliczenia w zależności od wieku i wysokości zarobków można znaleźć na stronie money.pl. W wielkim skrócie dwudziestolatek zarabiający 4000 zł, nazbiera około 250000 zł, a wysokość wypłaty emerytury z PPK wynosić będzie 2400 zł. Wysokość emerytury szybko spada wraz z wiekiem. Na przykład 40 latek zarabiający tyle samo, nazbiera już tylko ok. 87000 zł, a jego emerytura z PPK wyniesie 830 zł. Wydaje się więc, że z PPK największą korzyść odniosą młodzi ludzie, nawet jeśli będą zarabiać relatywnie niewiele. To co ma znaczenie to czas, przez który składki są wpłacana do PPK.

 


Zawarte w tym wpisie informacje nie są rekomendacją w rozumieniu ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 poz. 724), lecz są informacją edukacyjną. Dobór aktywów do własnego portfela inwestycyjnego leży po stronie Czytelnika.

Jedna odpowiedź do “Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.