FED skapitulował

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) ogłosiła właśnie (20.03.2019 r.), że nie podniesie stóp procentowych do końca 2019 roku, o 0,25% podniesie je w 2020 roku i tak pozostanie aż do końca 2021 roku. Dodatkowo od maja FED zmniejszy ilość kasowanych pieniędzy (do 15 miliardów dolarów) i zaprzestanie je kasować we wrześniu 2019 roku. Jest to zmiana o 180 stopni od tego co działo się jeszcze na koniec 2018 roku.

FED obniżył także swoje przewidywania co do tempa rozwoju gospodarki oraz przewiduje zwiększenie bezrobocia. Wszystkie te sygnały oznaczają, że amerykańska gospodarka nie jest w dobrej formie. Jednoczesne zaprzestanie kolejnych podwyżek stóp, zwalniające tempo rozwoju gospodarczego i wzrost bezrobocia to typowe oznaki nadchodzącej recesji.

Po ogłoszeniu decyzji FED, dolar gwałtownie tracił na wartości, a poprzez anty-korelację złoto skoczyło w górę o około 13 dolarów za uncję (1%). Odliczanie do recesji zostało zatem aktywowane. Ja stawiam na maksymalnie 12 miesięcy.

2 odpowiedzi na “FED skapitulował”

  1. FED kapituluje czyli dług USA jest już bardzo bardzo napuchnięty. Dziwi też to, że dzisiaj giełda rośnie jak szalona…
    Ja stawiam na to że FED jeszcze zdoła to jakoś pociągnąć i obstawiam maksymalnie 24 miesiące do recesji 😉

  2. Zblizajaca sie recesja nie jest zasloczeniem. Pytanie tylko o rozmiar i skutki kryzysu zadluzenia. Sytuacja kilku krajow w Europie tez nie jest najlepsza

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.