Zaginione 21 bilionów dolarów

Mark Skidmore, profesor ekonomii Uniwersytetu stanu Michigan, wraz ze swoimi studentami i doktorantami przebadali dokumenty rządowe Departamentu Obrony (DOD) oraz Departamentu Rozwoju Mieszkalnictwa (HUD) w latach 1998–2015. Odkryli oni dodatkowe, a zarazem zagadkowe 21 bilionów dolarów, po których nie ma śladu w oficjalnym budżecie…

W 2016 roku Catherine Austin Fitts, była asystentka sekretarza w HUD w pierwszej administracji Busha, ujawniła znalezienie 6,5 biliona dolarów wydatków wojskowych, których DOD nie mógł wyjaśnić. Prof. Skidmore, ekspert w finansach publicznych, sądził, że pomylono miliard z bilionem. Uważał, że liczba ta jest zbyt duża, nawet dla organizacji tak dużej, jak armia amerykańska.

Prof. Skidmore i jego współpracownicy wykorzystali publicznie dostępne dokumenty rządowe ze stron internetowych obu departamentów i odkryli w nich brakujące 21 bilionów dolarów, wydane w głównej mierze na obronę (6,5 biliona tylko w 2015 roku). Wkrótce po opublikowaniu wyników przez Skidmore’a oba departamenty usunęły te dokumenty z publicznego dostępu, a całą sprawę uznano za sprawę bezpieczeństwa narodowego.

W czym jest problem? Jest ich kilka. Zgodnie z konstytucją USA, wszystkie wydatki rządowe muszą być poddane głosowaniu i zatwierdzeniu przez Kongres. Wszelkie rozbieżności stwierdzone w sposobie wydatkowania pieniędzy wiążą się z przesłuchaniami i dochodzeniami w Kongresie. Sprawa jest ukrywana i zamiatana pod dywan.

Kolejnym problem jest ilość pieniędzy w obiegu i jej wpływ na wartość dolara oraz amerykańskich instrumentów finansowych (a także na ich wiarygodność). Dodatkowe 21 bilionów dolarów znacząco rozwadnia siłę nabywczą dolara. Jeśli znajdą się w obiegu mogą wywołać inflację lub hiperinflację.

Gdzie są transferowane te dodatkowe biliony dolarów? Część zapewne wędruje do czarnego budżetu Pentagonu. Kwota 81 miliardów dolarów przeznaczona na tajne programy wojskowe, kosmiczne i inwigilacyjne skłania do spekulacji, że może to być zaledwie ułamek tego, co faktycznie jest wydawane na te programy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.